Upamiętnienie

Imię Romualda Traugutta nosi wiele ulic w polskich miejscowościach, np. Ulica Romualda Traugutta we Wrocławiu. Jest patronem szkół, np. II LO w Częstochowie, XLV LO w Warszawie, czy Szkoły Podstawowej nr 4 w Krakowie, a także Szkoły Podstawowej w Zegartowicach oraz drużyn harcerskich, jak choćby 1 WDH im. Romualda Traugutta Czarna Jedynka. Ponadto w Warszawie znajduje się park nazwany jego imieniem. Jego imię nosi też jeden z zabytkowych fortów otaczających Warszawę. W domniemanym miejscu egzekucji znajduje się pamiątkowy krzyż a w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej znajduje się zrekonstruowana cela, w której był osadzony.

28 listopada 1981 roku odznaczony został Gwiazdą Wytrwałości.