Do naszego przedszkola i zerówki nie przybyli dziś uczniowie... Nie, nie Zamiast nich w szkolnych salach pojawiły się bajkowe postacie: kilku Spidermanów, kilka księżniczek. Zjawił się nawet przesympatyczny Pika... Pika... Pikachu.
Bajkowi goście spędzili czas bardzo aktywnie: tańczyli do bajkowych piosenek, oglądali ulubione animowane produkcje, rozwiązywali bajkowe zagadki, a na koniec wykonali opaski z wizerunkami ulubionych postaci.
Nie mogło także zabraknąć bajkowej fotobudki.
Uczniowie klas 6 - 8 (pod okiem druhów z OSP KSRG Papowo Biskupie: Klaudii Smykowskiej, Oskara Smykowskiego i Dawida Adamczyka) doskonalili swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Każdy z obecnych ćwiczył resuscytację krążeniowo - oddechową na fantomie i zachowanie w sytuacji, gdy ktos traci przytomność. Poza tym opatrywano różne rodzaje ran i korzystano ze szkoleniowego defibrylatora AED (wszyscy stwierdzili zgodnie, że przydałby się taki w naszej miejscowości).
Uczniowie dowiedzieli się także, dlaczego czujnik czadu ma taki głośny sygnał.
Druhowie swoją wiedzą dzielili się bardzo chętnie i szkolny kurs pierwszej pomocy prowadzili ciekawie i z dużą dozą humoru. Teraz już chyba nikt nie będzie patrzył obojętnie, gdy trzeba będzie ratować ludzkie życie, w sytuacji, gdy ważna jest każda sekunda...
Mamy nadzieję, że to nie jest nasze ostatnie spotkanie.
Z całego serca pięknie dziękujemy druhom z OSP KSRG Papowo Biskupie za czas, który nam dzisiaj poświęcili i za naukę.
Słowo „Halloween” ma swoje korzenie w angielskim wyrażeniu „All Hallows’ Evening”, co dosłownie oznacza „wieczór przed Dniem Wszystkich Świętych.” W miarę upływu czasu i ewolucji języka angielskiego, wyrażenie to skrócono i przekształciło się w słowo „Halloween". Zaczęto używać go w odniesieniu do wieczoru przed Dniem Wszystkich Świętych, który jest obchodzony 1 listopada.
To tyle tytułem wstępu A jak się to ma do zajęć w naszej szkole?
Dziś w przedszkolu było strrrasznie... zabawnie Pani Monika przyleciała na zajęcia na miotle... Tak się przynajmniej wydawało maluchom (Czy to w ogóle była pani Monika??? ) Czekały na nią dzieci w fantazyjnych przebraniach. I jak na Halloween przystało, było latanie na miotle, wyścigi pająków, dekorowanie dyni... Były też okolicznościowe zagadki i ćwiczenie słówek. Było śpiewanie piosenek oraz krótki film - oczywiście po angielsku. I wcale nie było strasznie. Nikt się nie bał, za to wszyscy doskonale się bawili
Na koniec zajęć każdy dzielny maluch otrzymał słodki upominek.
Nasza szkoła włączyła się w ogolnopolską kampanię DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY! Tym samym chcemy wyrazić sprzeciw wobec krzywdzenia dzieci w Polsce. Pragniemy promować takie rozwiązania, które będą sprzyjały dobremu dzieciństwu.
Uczniowie klasy 8 przygotowali dla swoich kolegów quiz wiedzy o naszej szkole. Nad przygotowaniem pytań napracowali się bardzo, gdyż oprócz pytań o ilość stopni wiodących z dolnego na górny korytarz, nazwiska nauczycieli, którzy są absolwentami Szkoły Podstawowej w Zegartowicach, o imię patrona placówki, pojawiły się i takie zagadki, nad którymi trzeba było trochę pomyśleć , np:
* Ile klas liczyła szkoła w Zegartowicach do 1962 roku?
* Kto był dyrektorem naszej szkoły w latach 1991 - 2009?
* Od którego roku szkolnego funkcjonuje obecny budynek szkoły?
* Ilu nauczycieli pracowało w Szkole Powszechnej w Zegartowicach w 1928 roku?
Koledzy i koleżanki z klas 4 - 7, a także nauczyciele, do których kierowane były niektóre pytania, musieli mocno wysilić pamięć.
Największą wiedzą wykazała się Amelia Matus z klasy 6. Drugie miejsce zajął Tymoteusz Brzozowski z klasy 4. Miejsce trzecie należy do Zuzanny Otczyk z klasy 5, a czwarte - do Nikodema Gimińskiego z klasy 7.
Wszyscy nagrodzeni otrzymali pamiatkowe dyplomy, słodki upominek oraz frisbee. GRATULUJEMY!
W przedszkolu od rana wrzała praca - i to nie byle jaka: maluchy przygotowywały owocowe szaszłyki i kompoty. Zupełnie same... No, może tylko z niewielką pomocą pani Oliwii i pani Ani. No, dobrze, bądźmy zupełnie szczerzy - również z pomocą pani kucharki, która kompociki pięknie zapasteryzowała. A tak poza tym, to wszystko zrobiły dzieci same. A gdy zrobiły, to i zjadły...
Ale to wszystko było pyszne!
Brawo, przedszkolaki!
Działo się to wszystko w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Talentowo - o emocje dbamy i talenty rozwijamy".
Uczniowie klas 4 - 7 wybrali się do kina na " Smoka Diplodoka" - wspaniałe połączenie filmu animowanego z fabularnym. Dzięki temu mogli nie tylko zagospodarować sobie wolny czas po zakończeniu zajęć lekcyjnych, ale również poznać bohaterów legendarnych już komiksów autorstwa Tadeusza Baranowskiego.
Opowieść o małym dinozaurze, który - chcąc odzyskać swoich rodziców - przy okazji zmienia życie swojego twórcy, bardzo spodobała się najmłodszym uczestnikom naszej wyprawy
Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Paulina Jasińska, Monika Wojciechowska i Aleksandra Stankiewicz. Szczególne podziękowania kierujemy do mamy jednej z uczestniczek, pani Anety Demskiej.
O tym, że fotografia nie jest taką łatwą sprawą, przekonali się uczniowie klasy 7 na lekcji plastyki, której temat brzmiał "Zatrzymać piękno jesieni". 🍁🍁🍁Na lekcji tej pani Maria Orkiszewska przedstawiła w niezwykle interesujący sposób historię fotografii i zdradziła wiele sekretnych sposobów na zrobienie "dobrego zdjęcia"... To nie to samo, co uwiecznianie dla potomności rodzinnej imprezy czy nawet zrobienie najlepszego selfie.😉 O, nie! Taki fotograf - artysta musi za pomocą obrazu przekazać cały ogrom emocji, które wzbudza w nim jakiś widok. Zwrócić uwagę odbiorcy na szczegół, który wydał mu się istotny... A ukazanie piękna złotej polskiej jesieni - z całym jej bogactwem barw i kształtów - to już w ogóle rzecz niełatwa...🤔
Poznawszy teorię, uczniowie wyruszyli w plener, by sprawdzić swoje artystyczne umiejętności. A oto efekty fotograficznej wyprawy klasy 7, które przedstawiamy na załączonych zdjęciach. Sami Państwo przyznacie, że nieźle im to wyszło, prawda? 🍁❤️
Na lekcję języka angielskiego klasa 5 przygotowała opisy i rysunki swoich domów i mieszkań. Prace można było wykonać dowolną techniką - na papierze lub w formie prezentacji. Następnie uczniowie musieli opisać swój wymarzony dom, ćwicząc poprawne użycie zwrotów "There is" i "There are".
Pięknie im to wyszło!:)
DZIADY CZ. II
Na dzisiejszym języku polskim sala lekcyjna klasy 7 zmieniła się w cmentarną kaplicę, w której wywoływaliśmy duchy lekkie, ciężkie i pośrednie, pytając, w jaki sposób możemy pomóc im dostać się do Nieba... Duchy opowiedziały nam swoją historię, której wysłuchaliśmy uważnie, wyciągając z niej słuszne wnioski...
Było "ciemno wszędzie, głucho wszędzie", a my już dobrze wiemy, "co to będzie"...
Przed nami omawianie "Dziadów cz. II" Adama Mickiewicza:)
Wszystkie dary, które zgromadziliśmy w szkole zostały dzisiaj przekazane przez naszą przewodniczącą SU (z opiekunem) do Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Toruniu .
Z całego serca dziękujemy tym, którzy włączyli się w zbiórkę!
O tym, że dobra książka może być lekiem na całe zło, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. A jeśli oprócz terapeutycznych zdolności książka owa intryguje swoją treścią i poprawia humor - to już w ogóle można się w takiej literaturze zakochać...
Takie właśnie są historie opisywane przez panią Olgę Rudnicką. Poruszają do głębi. Bawią. Ciekawią. I pozostawiają czytelnika z myślą: "Chcę więcej!"
Wieczorem, 23 października, mieliśmy okazję spotkać się z autorką i przekonać, że jest bardzo sympatyczną, wrażliwą i niezwykle barwną osobą. I że mimo swojego literackiego sukcesu - wcale nie gwiazdorzy Udało jej się nawiązać wręcz magiczną więź z obecnymi na sali czytelnikami. Pani Olga opowiadała o swoich literackich początkach, o przypadkowych spotkaniach, które okazywały się bardzo znaczące w życiu, o swoich pasjach i skrywanych obawach... Udzieliła również cennych rad młodzieży, która próbuje stawiać swoje pierwsze kroki na literackich ścieżkach. I choć spotkanie przeciągnęło się do naprawdę późnych godzin wieczornych, nikomu nie przyszło do głowy, by wyjść przed jego zakończeniem.
Za zorganizowanie spotkania z panią Olgą bardzo dziękujemy pani Ewelinie Grzelak z Gminnej Biblioteki Publicznej w Papowie Biskupim, pani sołtys Sołectwo Zegartowice pani Angelice Jargiło i pani Kamili Lemanowicz. Moderatorem spotkania autorskiego była nauczycielka j. polskiego z naszej szkoły, pani Aleksandra Stankiewicz. Patronat medialny sprawowała pani Karolina Książkiewicz (zapraszamy na jej instagramowy kanał "Góra książek").
Nasi ósmoklasiści wyruszyli 22 października na podbój stolicy. Program mieli bardzo bogaty i na nudę narzekać się nie dało. Zwiedzili Zamek Królewski i warszawską starówkę, odkryli tajemnicę stadionu narodowego i podziwiali wieczorną panoramę z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. W drugim dniu wycieczki niezwykle ciekawym i ważnym punktem była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich. Ze wszystkich atrakcji uczniowie wraz z nauczycielami: p. Krzysztofem Zarębskim, p. Jarosławem Czajka i mamą naszego ucznia p. Magdaleną Piotrowską mogli korzystać dzięki pozyskanym funduszom z programu MEN "Podróże z klasą". Zapraszamy do galerii...
Niby jest już październik, ale chciałoby się wrócić choć na chwilę do wakacyjnych rozrywek... A jedną z najlepszych wakacyjnych rozrywek jest... WODA! Jednak to marzenie może się ziścić, jeżeli zaplanuje się wyjazd na basen.Skoro pojawił się taki pomysł, nie pozostało nic innego, jak tylko go zrealizować Szczególnie, że była to nagroda dla uczniów, którzy brali udział w warsztatach IT oraz w rajdzie rowerowym, o których wspominaliśmy wcześniej. Takim to sposobem nasi uczniowie trafili do parku wodnego w Świeciu.Wyruszyli o 14.20, a wrócili??? Wrócili dopiero o 19.00 W ciągu tych godzin wymoczyli się i wypluskali za wszystkie czasy... Z panią Moniką uczniowie pływali w basenie sportowym. Musieli wykonywać najróżniejsze zadania: na przykład przepłynąć (na szczęście - z przerwami i dowolnym stylem) 10 długości basenu, zanurkować i dotknąć łokciem dna basenu, pływać na brzuchu, na plecach... Wszystkim się udawało Później była gra w wodną siatkówkę i berek w rwącej rzece... Było wesoło, w ogóle nie chciało się wychodzić z wody!Nasi uczniowie udowodnili, że można się wesoło bawić, a jednocześnie grzecznie dostosowywać się do otrzymanych instrukcji. W nagrodę za taką wzorową postawę mogli uzupełnić utracone w wodzie kalorie w restauracji McDonald's
W tym miejscu należy złożyć podziękowania dorosłym, którzy zapewnili uczniom opiekę w wodzie i poza nią: pani Monice Wojciechowskiej, pani Ewelinie Grzelak, pani Klaudii Smykowskiej, panu Maciejowi Modrzyńskiemu, panu Dawidowi Adamczykowi i panu Dawidowi Brzozowskiemu. Wyjazdy z wami to czysta (w przypadku basenu należy to również rozumieć dosłownie) przyjemność. Dziękujemy :)
16 października 1978 r., około godziny 17.15, kolegium kardynalskie dokonało wyboru na papieża kard. Karola Wojtyły. Pierwszego Polaka, który zasiadł na tronie św. Piotra.
Na pamiatkę tego wydarzenia, co roku obchodzi się w ojczyźnie papieża Polaka tzw. Dzień Papieski.
W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień 18 października. Rozpoczął się od wystąpienia, które odczytali członkowie Samorządu Uczniowskiego, następnie wszyscy uczniowie w klasach odśpiewali "Barkę", ukochaną pieśń Karola Wojtyły. Później, zajadając pyszne kremówki, obejrzeli film animowany o życiu "naszego" następcy św. Piotra. Wszystkich opanowało wzruszenie i duma z tego Wielkiego Polaka.
Organizatorką obchodów Dnia Papieskiego w naszej szkole była pani Wioletta Adwent.
Kto z nas pamięta z dzieciństwa cudowny smak klopsów ulepionych z błota? Albo język przymarznięty do lizanego właśnie sopla lodu? To były przygody! Nawet nie wiedzieliśmy wówczas, że w taki sposób pobudzaliśmy do działania nasz układ nerwowy - poznając świat wszystkimi zmysłami.
Dzięki badaniom dowiedziono, że największa intensywność procesów wytwarzania się integracji sensorycznej wypada między 3 a 7 rokiem życia dziecka.
W naszym przedszkolu - w ramach projektu unijnego, który opiera się na wynikach tych badań - prowadzone są zajęcia z sensoplastyki. Dziś mogły w nich uczestniczyć również dzieci z klasy 0. Zabawa rozpoczęła się od podrzucania na chuście kolorowych jesiennych liści. Jednak największą frajdę sprawiło dzieciom malowanie kakaową farbą, którą można było powąchać, posmakować i na dokładkę - całkowicie legalnie - ubrudzić się nią.
Ciekawe, co pani od sensoryki wymyśli następnym razem? :)
Zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym "GĘŚ FILMOWA", którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.Zadaniem uczestnika jest kreatywne podejście do tematu i przedstawienie gęsi jako bohaterki filmu. Co stałoby się, gdyby świętomarcińska gąska zapragnęła zostać gwiazdą srebrnego ekranu? W jakim filmie mogłaby wystąpić-komedii, kreskówce, a może zostałaby superbohaterką ratującą świat? Narysujcie pracę na zadany temat dowolną techniką, ale musi być to praca płaska, a jej maksymalny format to A3.
Prace przyjmujemy w szkole do dnia 31 października i wysyłamy na konkurs do Torunia.
Więcej informacji u p. M. Orkiszewskiej.
Uczniowie klas 0 - IV odwiedzili Planetarium w Toruniu. Mieli okazję odbyć "Cudowną podróż" po Układzie Słonecznym.
Ale to było wspaniałe przeżycie! Dzieciaki dowiedziały się, że nasze Słońce to gwiazda i poznały odpowiedź na pytanie, dlaczego nie ma na nim żadnego życia... Takich interesujących rzeczy było o wiele więcej, bo dzieci miały okazję wylądować na Księżycu, tak, tak... I nie tylko tam - odwiedziły bowiem również Marsa! Niestety, na Słońcu nie udało im się wylądować, bo było zbyt gorąco... Za to zobaczyły na własne oczy, że Jowisz wygląda jak... olbrzymi hamburger, a następnie - ledwo, ledwo - udało im się uciec przed atakującym dinozaurem. To dopiero było niesamowite uczucie! Tym bardziej, że chwilę później prawie zostały staranowane przez rakietę kosmiczną!!! Oj, działo się dziś, działo!
Tak bliskie spotkanie z astronomią zachwyciło uczniów. Stanowczo stwierdzili, że trwało zbyt krótko! Bo gdy człowiek ma okazję popływać sobie i pokołysać się w najprawdziwszym Kosmosie, to 45 minut mija bardzo szybko...
A ta niesamowita przygoda zdarzyła się dzięki pani Alinie Czajka, która to wszystko zorganizowała, a także dzięki pani Marii Orkiszewskiej i pani Wioletcie Adwent, które wraz z organizatorką czuwały nad bezpieczeństwem dzieci.
OBIADY- 5,00 ZŁ DZIENNIE
HERBATA - 5,00 ZŁ MIESIĘCZNIE
Płatność za LISTOPAD:
Obiady : 19 dni x 5,00 zł = 95,00 złotych
Herbata : 5,00 złotych miesięcznie
Łącznie za herbatę i obiad: 100,00 zł
Termin płatności do dnia 25.10.2024 r. za LISTOPAD!!!!!
Drodzy Rodzice przypominamy o terminowym uiszczaniu opłat!!! Opłatę uiszczamy za cały miesiąc z góry!
Wpłat za posiłki wydawane w szkole należy dokonywać na konto szkoły:
Szkoła Podstawowa im. R. Traugutta w Zegartowicach
Nr konta: 58 9486 0005 0022 0437 2000 0001
W tytule przelewu należy wpisać: imię i nazwisko, płatność za obiady i herbatę; klasa, do której uczęszcza dziecko.
Nieobecności odliczamy od dnia następnego od zgłoszenia (nr telefonu 730-740-369, wystarczy SMS).