1. Seria "Skarpetki"
Autorka bestsellerowych, docenionych przez krytyków literackich powieści dla dzieci stworzyła serię opowieści o nietypowych bohaterach. Seria "Skarpetki" Justyny Bednrek w zabawny sposób przedstawia losy skarpetek, które pewnego razu znikają z domu małej Be i wyruszają w świat. Skarpetki przeżywają ciekawe, a zarazem przedziwne (jak na skarpetki...) przygody, tak więc jedna została gwiazdą Hollywood, druga zastępczą mamą małych myszek, a trzecia postawiła na karierę w polityce. I na tym koniec zdradzania tajemnic, aby dowiedzieć się więcej musicie sięgnąć po książkę. A czyta się ją bardzo przyjemnie i lekko. Jest w niej coś, co sprawia, że doskonale bawi się przy niej zarówno dziecko, jak i dorosły. Książka jest wspaniała nie tylko skupia uwagę dziecka, ale i uczy. Pokazuje, że warto walczyć o swoje, bo marzenia leżą na wyciągnięcie dłoni.
Mało tego jeśli czujemy niedosty po przeczytaniu jednej książki, możemy sięgnąć po kolejne pozycje z przygodami niezwykłych skarpetek. Jedna z książek tej serii opowiadająca intereujące historie skarpetek jest lekturą szkolną młodszych dzieci. Ale opowieści o dziesięciu skarpetkach zainteresują także młodsze dzieci.
Justyna Bednarek pisząc " Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" stworzyła książkę wyjątkową, bardzo ciepłą i pozytywną. Ciężko się od niej oderwać. Warto też wspomnieć że "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" otrzymały Nagrodę Literacką Warszawy oraz tytuł najlepszej książki w konkursie „Przecinek i Kropka”.
Dlatego warto pamiętać, że kiedy już przerobicie 160 stron przygód skarpetek, to będą już na Was czekać kolejne tomy z tej serii, np. "Skarpetka na tropie", czy "Sekretna hostoria skarpetek", a moze uda Wam się znaleźć więcej książek opowiadających przygody skarpetek...
Zatem, zabieramy się za czytanie...
2. " Jeden plus jedna" Elżbieta J. Bartosik- Trebicka
„Jeden Plus Jedna” to wspaniała książka której narratorami jest rodzeństwo, Magda i Piotrek mające „sto pomysłów na minutę”.
Na okładce książki widnieje rodzeństwo, Magda i Piotrek. Oboje są uśmiechnięci i zaskakująco grzeczni. Anielskie skrzydła, aureole i niewinne minki potęgują wrażenie tej grzeczności i spokoju. Jednak malutkie rogi i ogony diabelskie nie zostały dorysowane bez przyczyny…
Piotr to jedenastolatek (choć jego zdaniem wygląda na czternaście lat). Magda natomiast posiada dziesięciu narzeczonych i problemy finansowe – swoje kieszonkowe wydaje na łakocie. Ich rodzice są bardzo zapracowani (tata pracuje na trzech etatach, mama tylko na dwóch), to oni wymyślili nietypowy sposób na karanie swoich niesfornych pociech. Za wszelkie przewinienia dzieci muszą pisać wypracowania. „Obowiązuje przelicznik: jedna strona za każdy zabłocony but (…). Za bałagan w moim pokoju dwie kartki, ale dłuższe”.
Cała książka zbudowana jest zatem z tych „karnych” wypracowań (przysparzających im zresztą sporo dobrej zabawy), ponadto – z rejestracji pomysłowych i dowcipnych dyskusji pary urwisów. Przeplatanie rozmów łobuziaków z humorystycznymi opowiastkami przynosi dużo radości i zabawy. Rodzeństwo to wesoła, sprytna i zaradna para. A ich bezpośrednie uwagi wręcz śmieszą do łez, podobnie jak ich kłótnie. Dzieci opisują komiczne i refleksyjne scenki z życia rodziny. Przekazują problemy dorosłych z własnymi komentarzami wyjaśniającymi. Magda i Piotrek w swoich rozmowach i pracach poruszają tematy niewygodne i trudne. Dyskutują o obowiązkach dorosłych, zdrowej żywności, o rozwodach, o historii kraju, patriotyzmie, świętach, o własnej przyszłości, obowiązkach dzieci... Obok zagadnień poważnych, przedstawionych dowcipnie i z humorem, pojawiają się też opisy wydarzeń i sytuacji zwyczajnych w dziecięcym świecie. Mało ważne dla dorosłych,a nieocenione w krainie zabaw.
3. "Święta w Valleby. Wielka awaria prądu"
Biuro detektywistyczne Lassego i Mai jest w 100% największym sukcesem Martina Widmarka. "Wielka awaria prądu" jest zupełnie nietypowa, a zarazem bardzo ciekawa i interesująca.
Autor zaprasza czytelników do wzięcia udziału w rozwiązaniu zagadki!
Akcja książki rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby. Głównymi bohaterami są Lasse i Maja, którzy chodzą do tej samej klasy. Jednak na tym ich znajomość sie nie kończy. Oni nie są zwykłymi kolegami, czy przyjaciółmi lecz wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.
Ale przejdźmy do konkretów.
Otóż w Wigilię Bożego Narodzenia dochodzi do awarii prądu, a nikt nie wie, jakie są jej przyczyny. Natomiast całe Valleby okrywa mrok! Czy w takich okolocznościach można świętować Boże Narodzenie? Otóż nie! Sprawę trzeba wyjaśnić. Do rozwiązania zagadki przystępują Maja i Lasse, ale... przyda im się pomoc.
Oprócz wciągającej powieści na małych czytelników czekają zagadki, łamigłówki, alfabet Morse’a… a wszystko w świątecznym klimacie. Pozycja ta jest idealna dla kogoś, kto szlifuje umiejętność czytania. Oraz dla tych, którzy lubią pogłówkować, tu czekają na nich takie zadania jak odczytanie zaszyfrowanych wiadomości, rozpoznawanie postaci w ciemnościach, pogubione prezenty, wypatrywanie szczegółów, a najważniejsze odkrycie, co się wydarzyło!
Seria o śledztwach Lassego i Mai, podbiła już serca dzieci na całym świecie. Seria powieści detektywistycznych w Polsce ukazała się jak dotąd w dwudziestu dziewięciu tomach powieście, czterech zeszytach aktywizujących oraz dwóch albumach z komiksami. Fani doczekali się też trzech długometrażowych filmów na motywach tych książek. Natomiast w Szwecji można odwiedzić park rozrywki z Valleby w roli głównej.
Autor ma na koncie bardzo dużo interesujących serii książek dla młodszych i starszych dzieci np. Nelly Rapp, Halvdan Wiking czy Dawid i Larisa. Może któreś z nich znacie, a może jeszcze nie... więc do dzieła.
Miłej lektury!