Informacje 2022/2023 Historia szkoły Program wychowawczo-profilaktyczny Koncepcja pracy szkoły Zasady pomocy psychologiczno - pedagogicznej Rada Rodziców Regulamin Samorządu Uczniowskiego ??? Statut szkoły POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA DZIECI I MŁODZIEŻY

SŁÓW KILKA O ZEGARTOWICACH

ZEGARTOWICE – wieś w Polsce, położona w województwie kujawsko – pomorskim, w powiecie chełmińskim, w gminie Papowo Biskupie. W latach 1975 – 1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa toruńskiego. Wieś ta posiada 8 gospodarstw indywidualnych.

Po wybudowaniu zamku krzyżackiego w Papowie Biskupim, Zegartowice należały do zamku. W okresie późnego średniowiecza do tak zwanego „klucza papowskiego”. Pierwsza wzmianka w źródle pisanym dotyczącym miejscowości pochodzi z roku 1405. W kronikach i dokumentach wieś występowała pod nazwami: Segehardsdorff, Segirsdorff (1405), Zygaertowicze (1522), Ziegartowicze (1522). W średniowieczu była własnością rycerską i leżała w granicach komturstwa, a później – prokuratorstwa papowskiego. W 1419 roku rycerz Jenchow był zobowiązany do 1 służby w zbroi lekkiej. Innymi rycerzami byli: Kacper, Jakub Dytrych, Jokusz (z lat 1423 – 28 i 1438).

W 1522 wieś przekazano diecezji chełmińskiej jako dar mieszczanina toruńskiego Bertolda Trosta. W 1570 roku część wsi należała do Krzysztofa Zegartowicza, później do Feliksa Rudnickiego, a także do rodziny Szelińskich i Nieiweszyńskich. Taka sytuacja trwała do roku 1772, kiedy ziemie zostały przekazane Prusom. Rok później nastąpił pierwszy spis ludności. Wtedy miejscowość liczyła 65 osób. Pod koniec XIX wieku zbudowano pałac, który stoi do dziś. Po znalezieniu się w państwie pruskim, Zegartowice należały do powiatu chełmińskiego. W okresie międzywojennym sołtysem Zegartowic był Berthold Schwenk.

W okresie II wojny światowej, 21 stycznia 1943 roku mieszkaniec wsi Wiktor Skowroński został skazany na pobyt w obozie karnym, za to, że przywłaszczył sobie paczkę zawierającą: ciasto piernikowe, tabliczkę czekolady, 3 jabłka i papier. Zginął w jednym z tych zakładów.

W listopadzie 1973 roku powstał Zespół Pieśni i Tańca "Ziemi Chełmińskiej". Dyrekcja PGR Zegartowice zatrudniła mieszkańca wsi Stanisława Nowaka, który objął stanowisko kierownika artystycznego zespołu. Siedziba zespołu mieściła się w Domu Kultury w Cepnie. Głównym założenia zespołu było pielęgnowanie i krzewienie ludowej kultury ziemi chełmińskiej. Zespół występował w całej Polsce, a także za granicą.

W roku 1980, z inicjatywy Jarosława Wygnańskiego, powstał Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego "Kundzia". Od początku działał on pod patronatem Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Zegartowicach. Przez pierwszy rok swojej działalności zespół funkcjonował pod nazwą Dziecięcy Zespół Piesni i Tańca "Zegartowice". W skład zespołu wchodziły dzieci i młodzież z terenu trzech gmin województwa toruńskiego: Kijewa Królewskiego, Papowa Biskupiego, Stolna oraz z terenu miasta Chełmna.

W swoim repertuarze zespół prezentował folklor różnych krajów. Za działalność artystyczną zdobył wiele nagród i wyróżnień. Poprzez liczne wyjazdy prezentował także kulturę ludową naszego kraju za granicą.

SZKOŁA PODSTAWOWA

W czasach zaborów istniała szkoła, która w 1867 roku liczyła 18 uczniów (były to tylko dzieci katolickie), a w 1904 – już 70 uczniów. W 1928 roku w szkole było: 25 dzieci katolickich, 1 nauczyciel, jedna klasa, 8 dzieci ewangelickich.

Obecnie we wsi działa publiczna szkoła podstawowa. Przez długi czas szkołami 7 – letnimi (w roku 1968 wprowadzono 8 klas) były tylko szkoły w Papowie Biskupim i w  Dubielnie. W szkołach w Niemczyku, Stawie i Zegartowicach były tylko 4 oddziały, a następnie dzieci uczęszczały do szkoły w Papowie Biskupim. W ramach obchodów 1000 – lecia państwa polskiego na terenie gminy wybudowano trzy nowe szkoły. Od roku 1962/63 funkcjonować zaczęła nowa szkoła w Zegartowicach, która kilka lat później otrzymała imię Romualda Traugutta. Od tej pory szkoła ta prowadzi nauczanie na wszystkich poziomach.

DYREKTORZY SZKOŁY OKRESU POWOJENNEGO:

* Czesław Wojtacki (1948 - 1962)

* Józef Korman (1962 - 1971)

* Jerzy Czajka (1971 - 1991)

* Alicja Synowiecka (1991 - 2009)

* Tomasz Minorczyk (2009 - 2015)

*  Alina Czajka ( od 2015 )