Informacje 2022/2023 Historia szkoły Program wychowawczo-profilaktyczny Koncepcja pracy szkoły Zasady pomocy psychologiczno - pedagogicznej Rada Rodziców Regulamin Samorządu Uczniowskiego ??? Statut szkoły POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA DZIECI I MŁODZIEŻY

Regulamin Samorządu Uczniowskiego

REGULAMIN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. RomualdaTraugutta W ZEGARTOWICACH

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Zegartowicach stanowią uczniowie klas IV-VII, wybrani w drodze demokratycznego głosowania. Samorząd działa zgodnie ze Statutem Szkoły oraz niniejszym regulaminem. Samorząd pracuje w oparciu o własny plan pracy. Plan ten opracowywany jest i akceptowany na początku roku szkolnego.

1) CELE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

1. Aktywizowanie życia społecznego w szkole.

2. Kształtowanie zainteresowań życiem i działalnością społeczną

3. Kształtowanie nawyków efektywnego współdziałania w zespole.

4. Kształtowanie umiejętności racjonalnego organizowania i kulturalnego spędzania wolnego czasu.

5. Kształtowanie gotowości podejmowania obowiązków i odpowiedzialności za ich realizację.

6. Rozwijanie poczucia przynależności do społeczności szkolnej.

7. Kształtowanie postaw koleżeńskich i prospołecznych.

8. Integracja społeczności szkolnej.

2) ZADANIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

1. Organizowanie i zachęcanie społeczności uczniowskiej do należytego wypełniania obowiązków szkolnych.

2. Przedstawianie Dyrekcji Szkoły, Radzie Pedagogicznej opinii i potrzeb społeczności uczniowskiej.

3. Współdziałanie z Dyrekcją Szkoły, Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców w zapewnieniu uczniom należytych warunków do nauki i udzielania pomocy uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji.

4. Organizowanie imprez kulturalnych: - apele i akademie okolicznościowe, - dyskoteki.

5. Organizowanie pomocy koleżeńskiej uczniom napotykającym trudności w szkole i w środowisku uczniowskim.

6. Zapobieganie konfliktom i rozstrzyganie znaczących sporów między uczniami.

7. Organizowanie kontaktów ze Społecznościami Uczniowskimi innych szkół.

8. Stanowienie wzoru do naśladowania dla innych uczniów.

3) ORGANY SAMORZĄDU

1. Organami Samorządu są: - Rada Samorządu Uczniowskiego, w skład której wchodzą: PRZEWODNICZĄCY, ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO, SKARBNIK, CZŁONKOWIE: - samorządy klasowe - ogólne zebranie uczniów - ogólne zebranie klasowe

2. Kadencja organów samorządu trwa jeden rok.

3. Wybory do samorządu dokonywane są w głosowaniu tajnym.

4. Kandydować w wyborach może każdy uczeń uczęszczający do szkoły IV-VII i nie sprawiający kłopotów wychowawczych.

5. Zadaniem Komisji Wyborczej jest przygotowanie kart do głosowania, przeprowadzenie wyborów i przeliczenie głosów.

6. Wybory mogą być poprzedzone kampanią wyborczą, podczas której kandydaci mają prawo do zaprezentowania własnego programu działania w Strukturach Samorządu Uczniowskiego.

7. Wybory są przeprowadzone w trybie tajnym, a wszyscy uczniowie na kartach do głosowania dokonują wyboru.

8. Przewodniczącym zostaje kandydat, który otrzymał największą liczbę głosów, a zastępcą, skarbnikiem i pozostałymi członkami zostają kolejne osoby.

9. Rada Samorządu Uczniowskiego: - reprezentuje samorząd w wobec dyrekcji i rady pedagogicznej, - reprezentuje szkołę w kontaktach z innymi szkołami.

4) OPIEKUN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

1. Opiekun Samorządu pełni funkcję nadzorującą jego pracę.

2. Wspiera pracę Samorządu i czuwa nad jego prawidłowym działaniem.

3. Przedstawia Dyrektorowi i Radzie Pedagogicznej sprawozdań z działań.

5) CZŁONEK SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

• jest świadomy swojej wartości jako przedstawiciela wszystkich uczniów,

• zna swoje prawa i obowiązki, potrafi je właściwie interpretować i wykorzystywać,

• potrafi samodzielnie i świadomie podejmować decyzje i bierze za nie odpowiedzialność,

• zna i przestrzega zasad pracy w grupie,

• potrafi zorganizować pracę sobie lub grupie, pokierować pracą lub podporządkować się zwierzchnikowi,

• rozpoznaje potrzeby społeczności uczniowskiej i wychodzi im naprzeciw,

• umie zaprezentować swój punkt widzenia i bierze pod uwagę poglądy innych ludzi,

• czynnie uczestniczy w życiu Szkoły,

• ma wpływ na decyzje podejmowane w Szkole,

• potrafi określić swoje predyspozycje i bezinteresownie je wykorzystać,

• szanuje siebie i innych,

• przyswaja sobie metody i techniki negocjacyjnego rozwiązywania konfliktów i problemów społecznych.

6) POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1. Każdy członek Samorządu jest zobowiązany dawać pozytywny przykład pozostałym uczniom szkoły.

2. W przypadku niekompetencji członka Samorządu Uczniowskiego Opiekun ma prawo odwołać go z pełnionej funkcji.

3. Przez niekompetencję rozumie się: niewypełnianie obowiązków i zadań wynikających z pełnionej funkcji, działania niezgodne z Regulaminem, działanie na szkodę społeczności uczniowskiej oraz zachowania niegodne ucznia.

4. Regulamin Samorządu Uczniowskiego został ułożony z uwzględnieniem:

• obowiązujących ustaw i zarządzeń MEN,

• programu wychowawczego szkoły,

• wniosków z posiedzeń Rady Pedagogicznej.